Ta strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) w celu personalizowania treści dla odbiorców. Każdy użytkownik może wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej, co spowoduje, że nie będą gromadzone żadne informacje.

Autoryzowany partner InsERT

CompuSoft - ponad 20 lat specjalizacji w sprzedaży i wdrażaniu oprogramowania firmy InsERT

Szkolenia, wdrożenia, serwis

♦ Przeprowadziliśmy tysiące wdrożeń i szkoleń użytkowników i serwisantów InsERT
♦ Napisaliśmy setki raportów i rozszerzeń funkcjonalnych programów InsERT
♦ Jesteśmy Partnerem NAVIREO - sprzedajemy i wdrażamy system klasy ERP firmy InsERT.

Posiadamy DYPLOMY SERWISANCKIE programów linii InsERT GT oraz InsERT nexo:

♦ Subiekt
♦ Gestor
♦ Rachmistrz
♦ Rewizor
♦ Gratyfikant

Aktualności

Office 365 – Twój biznes na wyższym poziomie za 365 zł

05.04.2017

Office 365 – Twój biznes na wyższym poziomie za 365 zł

Prowadzisz projekty wspólnie z innymi i dzielisz się z nimi dokumentami, chcesz mieć dostęp do aktualnych plików w pracy i w domu – Office 365 Business ma wszystko, czego potrzebujesz. Od 20 marca do 31 maja 2017 w ofercie Insertu w niezwykle atrakcyjnej cenie.

Czytaj dalej »

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) w pigułce

17.02.2017

System InsERT GT ewidencjonuje następujące rodzaje plików JPK:

* JPK_VAT - Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT
* JPK_FA - Faktury VAT
* JPK_MAG - Magazyn
* JPK_KR - Księgi rachunkowe
* JPK_WB - Wyciąg bankowy
* JPK_PKPIR - Podatkowa księga przychodów i rozchodów
* JPK_EWP - Ewidencja przychodów

Przygotowanie plików JPK związane jest z następującymi sytuacjami:

1. Obowiązkowe, comiesięczne wysyłanie danych z ewidencji VAT w plikach w formacie JPK_VAT, które obejmuje firmy duże, małe i średnie (mikroprzedsiębiorcy będą mieli ten obowiązek od 2018 r.). W programie do obsługi tego scenariusza jest przeznaczony moduł e-Sprawozdawczość JPK_VAT).

2. Kontrole skarbowe, którym może być poddany podatnik, a które mogą obejmować dane nie tylko z zakresu ewidencji VAT, ale znacznie szersze (np. faktury, magazyn, księgi handlowe, wyciągi bankowe i wiele innych). Z sytuacją tą mogą być związane wszystkie rodzaje plików. W programie do obsługi tego scenariusza jest przeznaczony moduł e-Kontrole podatkowe. Można w nim generować pliki za dowolne (np. kilkumiesięczne) okresy. Na podstawie doniesień medialnych do tej pory kontrole US z nakazem dostarczenia JPK były stosunkowo rzadkie.


Oczywiście nie w każdym programie da się wygenerować każdy rodzaj pliku. Moduł e-Kontrole podatkowe generuje następujące rodzaje plików w zależności od programów:

Subiekt GT: JPK_FA; JPK_MAG; JPK_WB;
Rachmistrz GT: JPK_VAT; JPK_PKPIR; JPK_EWP;
Rewizor GT: JPK_VAT; JPK_KR; JPK_WB;
Gestor GT i Gratyfikant GT: nie generują JPK.

Szczególnego omówienia wymaga plik JPK_VAT, który jest związany z sytuacją nr 1. Pomimo, że może on być generowany w module e-Kontrole podatkowe, to użytkownicy, którzy chcą wysyłać obowiązkowy comiesięczny plik, nie powinni z e-Kontroli korzystać. Obowiązkowo muszą iść do e-Sprawozdawczość JPK_VAT, który to moduł po pierwsze obsługuje wysyłkę plików za okresy miesięczne, a po drugie, wysyła dane na zupełnie inną bramkę.

W programach Rachmistrz GT, Rewizor GT źródłem danych dla pliku JPK_VAT są ewidencje VAT. Wygenerowany plik JPK_VAT w wersji 2 jest w swej strukturze ściśle skorelowany z deklaracją VAT-7(17). W programach Rachmistrz GT i Rewizor GT można na pliku JPK_VAT zrealizować jeszcze kilka dodatkowych scenariuszy, szczególnie przydatnych w biurach rachunkowych:

* Wczytanie danych do ewidencji VAT sprzedaży na podstawie pliku JPK_VAT.
Jest to przydatne wtedy, gdy klient biura w swoim systemie obsługującym sprzedaż generuje JPK_VAT. Biuro może wówczas z tego pliku zasilić ewidencję VAT sprzedaży u siebie, wprowadzić dane kosztowe i następnie wygenerować już pełny JPK_VAT, który zostanie wysłany.
* Scalanie plików JPK_VAT.
Operację tę można zastosować w kilku sytuacjach: podstawowe przeznaczenie to scalanie w biurach rachunkowych plików JPK_VAT wygenerowanych przez program księgowy z plikami zawierającymi dane sprzedażowe dostarczone przez podatnika. Inny scenariusz to konsolidacja danych JPK_VAT dla firm wielooddziałowych.

W Subiekcie GT istnieje moduł e-Sprawozdawczość JPK_VAT. Umożliwia on generowanie plików JPK_VAT (głównie na potrzeby wysyłki tych danych do biura). Moduł jest zabezpieczony aktywnym abonamentem - korzystanie z niego nie będzie możliwe, jeśli użytkownik nie będzie posiadał aktywnego abonamentu na ulepszenia. Źródłem danych dla pliku JPK_VAT w Subiekcie GT jest zestawienie Rejestr VAT sprzedaży.

Łatwo jest, szczególnie w przypadku Subiekta, mylić pliki JPK_VAT i JPK_FA. Generalnie i jeden i drugi plik zawierają dane z dokumentów sprzedaży, jednak mają całkowicie różne formaty. Na razie wydaje się, że programy InsERT obsługują wszystkie istotne scenariusze związane w JPK_VAT i przez to, że jest to plik obowiązkowy, staje się on pewnym standardem. Jeśli chodzi o JPK_FA to oczywiście Subiekt umie go wygenerować (moduł e-Kontrole), ale dodatkowe scenariusze związane z obsługą tego pliku (np. wczytanie na jego podstawie danych do księgowości) InsERT także opracuje.

X

Autoryzowany partner InsERT

Rolą Autoryzowanego Partnera InsERT jest opieka nad regionalną siecią Partnerów. API jest odpowiedzialny za nawiązywanie kontaktów i wsparcie firm zainteresowanych współpracą w zakresie dystrybucji programów Insertu. CompuSoft otrzymał od firmy InsERT wyróżnienie API Roku w latach 2010, 2014 i 2015.
Witryna stworzona na platformie